My Club,           My Community
My Club, My Community

clubs wa industry awards for excellence

2017 Finalists

Congratulations to each of this year's nominees and finalists this year!

Congratulations to each of this year’s finalists. Winners announced at the Clubs WA Industry Awards on Saturday 17 June
— Clubs WA Management

 

Milestone Anniversary Celebrations

Sponsored by Clubs WA

  • The Cruising Yacht Club - celebrated 60 years in 2016
  • Sorrento Bowling Club - celebrated 40 years in 2016
  • Moora Club - celebrated 100 years in 2017
  •  Melville Glades Golf Club - celebrated 50 years in 2017

Club Industry Supplier of the Year

Sponsored by clubs wa

  • Ray Ruck, Carlton & United Breweries - Nominated by Royal Perth Golf Club
  • Joshua Smith, Carlton & United Breweries - Nominated by Lake Karrinyup Country, Marmion Angling & Aquatic, Ocean Reef Sea Sports, and Scarborough Sportsmens Clubs
  • Clinton Taylor, Carlton & United Breweries - Nominated by Armadale District Bowling Club
  • Ian Ketteringham, Tennis Pro Services - Nominated by Alexander Park Tennis Club

Club Media Story
of the Year

sponsored by AVPartners

  • “Finding footy’s feminine side” - Written by Belinda Cipriano, published by Western Suburbs Weekly/Eastern Reporter
  • “Jake returns after cancer scare” - Written by Justin Bianchini, published by Midland Reporter
  • “Stalwart racks up game” - Written by Jessica Nico, published by Fremantle Gazette

  • Doubleview Bowling & Recreation Club
  • Dudley Park Bowling & Recreation Club
  • Innaloo Sportsmen’s Club
  • Quinns Rocks Sports Club
  • Thornlie Bowling Club

ClubTAB of the Year

Sponsored by
Racing & Wagering WA


  • Clifton Phillips, Gosnells Golf Club
  • Nigel Sweeney, Marmion Angling & Aquatic Club
  • John O’Hara, Royal Perth Golf Club
  • Noe Edgardo Vanegas, Swan Yacht Club
  • Sumit Kumar, Swan Yacht Club

Thank you to supporting partners: idfood, Bidfood fresh, and Classic Meats

WA's Best
Club Chef

Sponsored by Stoddart


  • Albany Club
  • Alexander Park Tennis Club
  • Pinjarra Harness Racing Club
  • The Moora Club

Club Function Facility
~ Small Category

Sponsored by B & C Finance


  • Kellerberrin & Districts Club
  • Lesmurdie Club
  • Mandurah Bowling & Recreation Club

Club Function Facility
~ Medium Category

Sponsored by
Carlton & United Breweries


  • Gosnells Golf Club
  • Marmion Angling & Aquatic Club
  • Royal Perth Golf Club
  • Swan Yacht Club

Club Function Facility
~ Large Category

Sponsored by LION


  • Albany Italian Club
  • Alexander Park Tennis Club
  • Bunbury & Districts Powerboats Association
  • Freebairn Recreation Club
  • Fremantle Buffalo Club
  • Gosnells Bowling Club
  • Ocean Reef Sea Sports Club
  • Pannawonica Sporting Club

Best Club Members Event ~
Small/Medium Category

Sponsored by hiscoNFE


  • Gosnells Golf Club
  • Marmion Angling & Aquatic Club
  • Royal Perth Golf Club
  • The Western Australian Golf Club

Best Club Members Event ~ Large Category

Sponsored by
Oatley Fine Wine Merchants


Employee of the Year

Sponsored by ATI-Mirage Training & Business Solutions

  • Vicki Roberts, Fremantle Buffalo Club
  • Jillian Wilkins, Lesmurdie Club
  • Colin Wilkins, Lesmurdie Club
  • Mark Lewis, Margaret River Golf Club
  • William James Errey, Marmion Angling & Aquatic Club
  • Simone Hodge, Maylands Sport & Recreation Club
  • Ana Volpe, The Western Australian Club

  • Shanelle Iaconi, Alexander Park Tennis Club
  • Jett Wright, Rockingham City & Districts Softball Association

Junior Amateur Sportsperson of the Year

Sponsored by Amanda Energy


  • 14U Boys WA Team, Alexander Park Tennis Club
  • The Blades, Murdoch University Melville Cricket Club
  • Senior Football League Team, Thornlie Football & Sports Club

Amateur Sports Team
of the Year

Sponsored by Nestle` professional


  • Freebairn Recreation Club
  • Fremantle Buffalo Club
  • Gosnells Football & Sports Club
  • Royal Perth Golf Club
  • Sorrento Surf Lifesaving Club
  • Thornlie Football & Sports Club

Clubs in the Community ~ Special Projects

Sponsored by the Road Safety Commission


  • Bunbury & Districts Power Boat Club
  • Gosnells Bowling Club
  • Gosnells Football & Sports Club
  • Kellerberrin & Districts Club
  • Marmion Angling & Aquatic Club
  • Rockingham City and Districts Softball Association

Clubs in the Community ~ Community Partnerships

Sponsored by
Arthur J. Gallagher


  • Brian Conduit, Alexander Park Tennis Club
  • Ivy Mutch, Belmont Park Tennis Club
  • Trevor Rex Metcalf, Belmont Park Tennis Club
  • George Klug, Dalkeith-Nedlands Bowling Club
  • John Pole, Dalkeith-Nedlands Bowling Club
  • Jocelyn Owen, Freebairn Recreation Club
  • Edward (Ned) Kelly, Lesmurdie Club
  • Mike Besford, Margaret River Golf Club
  • Claire Armstrong, The Moora Club
  • Edward (Ted) Russell, Waroona Bowling & Social Club
  • Penny Caen, Yanchep Sports & Social Club

Volunteer Contribution

Sponsored by Club Plus Super


  • Ken Brown, Alexander Park Tennis Club
  • Ben Stephens, Cottesloe Surf Life Saving Club
  • George Klug, Dalkeith Nedlands Bowling Club
  • Michael McCaughan, Gosnells Football & Sports Club
  • Merv Cashford, Lakelands Country Club
  • Paul Hillary, Marmion Angling & Aquatic Club
  • Adrian Barker, Thornlie Football & Sports Club

Lifetime Contribution
to Volunteering

Sponsored by Nexus Risk Services


  • Warren Usher, Mandurah Bowling & Recreation Club
  • Shaun Murphy, Marmion Angling & Aquatic Club

Inspiration Award

Sponsored by
Mal Atwell Billiards & Bingo


  • Alexander Park Tennis Club, Pep & Jemma Giorgio
  • Capel Golf Club, Nathan Bell
  • East Fremantle Yacht Club, Jane Gunnell
  • Swan Yacht Club, Adam Foley

Members Choice Club
of the Year

Sponsored by
Francis A Jones


  • Alexander Park Tennis Club, Clare Salfinger (Operations Manager)
  • Gosnells Bowling Club, Peter Charkiewicz (President/Manager)
  • Rockingham City & Districts Softball Association (Micheal Canning, President/Manager)

The Club of the Year Awards also incorporate Club Manager of the Year

Club of the Year
~ Small Category

Sponsored by Crown Perth


  • Capel Golf Club, Paul Campaner (General Manager)
  • Halls Head Bowling & Recreation Club, Greg Morris (Acting GM & Treasurer)
  • Kellerberrin & Districts Club, Michelle McDonnell (Secretary)
  • Lesmurdie Club, Robert Bateman (President)
  • Ocean Reef Sea Sports Club, St John O’Neill (Venue Manager)
  • Sorrento Bowling Club, Pauline Marsden (Office Manager)

The Club of the Year Awards also incorporate Club Manager of the Year

Club of the Year
~ Medium Category

Sponsored by Crown Perth


  • Marmion Angling & Aquatic Club, Robert Weir (Club Manager)
  • Swan Yacht Club, Damien Gaspar (General Manager)
  • Thornlie Bowling Club, Ian Rewell (Club Manager)
  • Tompkins Park Community & Recreation Association, Alexander Dowling (Club Manager)

The Club of the Year Awards also incorporate Club Manager of the Year

Club of the Year
~ Large Category

Sponsored by Crown Perth


All finalists are eligible for this prestigious award, with the winner announced by Clubs WA President Mr Wally Maker at the 2017 Clubs WA Industry Awards Night on 17 June, 2017.

President's Choice for Club Achievement

Sponsored by Clubs WA